Technik Informatyk

Typ szkoły: Technikum 5-letnie
Symbol oddziału: 1K
Przedmiot rozszerzony: matematyka
Języki obce: j. angielski, j.niemiecki

Technik informatyk jest zawodem kształconym w naszej szkole z dużymi sukcesami edukacyjnymi, m.in. z bardzo dobrą zdawalnością egzaminu zawodowego (znacznie powyżej średniej krajowej) oraz matury z informatyki. Matura ta jest co roku wybierana przez wielu naszych uczniów.

Z renomą szkoły wiąże się silna współpraca ze znanymi w regionie firmami związanymi z branżą IT m.in. Signify Poland sp.z.o., Signify Electronics, Quad IT Global Solutions, STX Next, TERG S.A. i inne. Organizujemy konkursy, imprezy i warsztaty informatyczne, przy współudziale i pod patronatem firm informatycznych, a nasi absolwenci, którzy podejmują pracę w branży IT, są cenionymi pracownikami na rynku pracy.

Dlaczego warto uczyć się tego zawodu w naszej szkole:

Realizujemy projekt Kadry Przyszłości, dzięki któremu zakupiliśmy w marcu 2020 trzy nowe, kompletne pracownie informatyczne za łączną kwotę prawie 209.000zł. W ramach tego projektu odbywają się również szkolenia dla uczniów (m.in.Programming in Python, Wprowadzenie do IoT czy j. angielski techniczny) i szkolenia dla nauczycieli.

Realizujemy projekt unijny Erasmus+ W lutym 2020 grupa m.in. dziesięciu techników informatyków realizowała zagraniczne staże w Bolonii. Przed nami jeszcze druga część projektu - kolejni uczniowie pojadą na staże do Budapesztu.

Bierzemy udział w projekcie Czas Zawodowców BIS - dzięki temu uczniowie odbywają praktyki w laboratorium Politechniki Poznańskiej znajdującym się w naszej szkole.

Posiadamy autoryzowany ośrodek Akademii Cisco (możliwość uzyskania przez młodzież międzynarodowych certyfikatów informatycznych) oraz Microsoft Imagine (dostęp do systemów i oprogramowania Microsoft).

Uczymy wykorzystując platformę e-learningową Moodle i Office365. Każdy uczeń ma do dyspozycji wirtualny dysk o pojemności 1TB, pocztę Outlook w domenie szkoły, Word, Excel i wiele więcej programów działających w przeglądarce.

Uczniowie ZST odnoszą sukcesy w konkursach informatycznych. W tym roku szkolnym zespół pod nazwą Safe.Earth Team został finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Programistycznego Hack Heroes.

Uczniowie wykorzystują zdobyte umiejętności informatyczne organizując EML - Ogólnopolski Turniej Lanowy Esport Mechan Lan. http://eml.zst.pila.pl/

ZST w Pile to najlepszy start ku temu, by móc pracować w branży IT, o czym doskonale świadczą doświadczenia absolwentów pilskiego Mechanika, którzy zaczynali od roli Python Developera, a na chwilę obecną są Liderami zespołów, czy też Architektami ogromnych projektów.

Cześć.

Tu Aneta z firmy STX Next.
Jesteśmy firmą, która wytwarza oprogramowanie w języku Python, JavaScript, ale nie tylko. Stale się rozwijamy, o czym świadczą również nowe technologie, które wdrożyliśmy do firmy: Machine Learning, React Native. Rozwijamy też takie role jak DevOps (praca dla sieciowca), oraz Architekt Oprogramowania.

Nasza wspólna przygoda z pilskim Mechanikiem zaczęła się 6 lat temu. Założycielami naszego biura w Pile są właśnie Absolwenci ZST. To właśnie tu zaczęły się nasze poszukiwania pierwszych programistów, którzy zasili szeregi STX Next. Dobrym przykładem jest Paweł Kucmus oraz Marek Leszczyński.

Na chwilę obecną ściśle współpracujemy z Mechanikiem. Jesteśmy sponsorem różnych akcji, prowadzimy tu szkolenia, prezentacje i warsztaty. No i oczywiście jesteśmy cały czas w kontakcie z osobami, które jasno powiedziały, że STX to firma, do której będą składać CV w momencie ukończenia szkoły. Dodatkowo współpraca z nauczycielami oraz dyrekcją szkoły układa nam się świetnie.

Nie trzeba mieć doświadczenie, by do nas trafić. Dla nas najważniejsza jest wiedza z podstaw Pythona, czy JavaScriptu, oraz dobra znajomość języka angielskiego no i oczywiście dobre nastawienie :) Prowadzimy dużo bezpłatnych kursów, które umożliwiają zdobycie tej wiedzy, wystarczy tylko chcieć.

Zajęcia prowadzone są między innymi przez Absolwentów ZST, którzy na co dzień współpracują z klientami z zagranicy. To osoby bardzo doświadczone.

Podsumowując: pilski Mechanik to właśnie najlepszy start ku temu, by móc pracować w branży IT, o czym doskonale świadczą doświadczenia osób, które zaczynały od roli Python Developera, a na chwilę obecną są Liderami zespołów, czy też Architektami ogromnych projektów.

Aneta Grzymska
R&EB Specialist
Dla kogo:

dla osób, które interesują się komputerami, chciałyby nauczyć się programować, tworzyć aplikacje, strony internetowe, serwisować, diagnozować sprzęt komputerowy oraz administrować sieciami.

Dlaczego warto:

Informatyk to zawód z przyszłością, który gwarantuje atrakcyjną, pewną i ciekawą pracę.

Nauczysz się:

  • naprawiać, montować i serwisować sprzęt komputerowy oraz urządzenia peryferyjne
  • projektować i wykonywać lokalne sieci komputerowe oraz administrować sieciami
  • tworzyć strony internetowe i budować witryny, projektować i administrować bazami danych, tworzyć i obrabiać grafikę, dźwięk i filmy

Gdzie możesz pracować:

  • w firmach tworzących witryny i aplikacje internetowe, zajmujących się administrowaniem bazami danych i systemami przetwarzania informacji, sprzedających i serwisujących sprzęt komputerowy, instalujących oprogramowanie i sieci komputerowe,
  • w bankach, urzędach, działach informatycznych dowolnych przedsiębiorstw,
  • w agencjach reklamowych i firmach zajmujących się grafiką komputerową.